Ozmoz tedavisi  

Ozmoz tedavisi


Ozmoz nedir?

Ozmoz terimini, lise yıllarında, biyoloji dersinden hatırlıyor olabilirsiniz. Çok genel olarak açıklanırsa, bitkilerin köklerinden suyu çekmesi için kullandığı doğal bir durumdu. Ozmoz’un teknik açıklaması, bir maddenin çok yoğun ortamdan az yoğun ortama doğru hareketidir. İki ortam arasında bulunan yapının geçirgen olmasıdır. Suyun içinde bulunan fiber teknelerin, suya temas eden karina yapısı zamanla içine suyu çekebilir. Burada çok yoğun ortam su, az yoğun ortam ise fiber teknenin içinde kalan hava olacaktır. Suyun fiber yapısının içine doğru sokulmasına ozmoz diyoruz. Bu durum, zaman içinde fiber yapının içine giren suyun fibere zarar vermesidir.

Ozmoz neden gerçekleşir?

Ozmozun ne zaman ve nasıl gerçekleşeceği konusunda net bir süre verilmesi mümkün değildir. Yirmi yıllık teknelerde ozmoz durumu görülmezken, üç yaşında teknelerde bile ozmoz başlangıcı görülebilmektedir. İyi şeklide korunan bir karinanın içine su girmesi kolay kolay mümkün değildir. Çünkü fiberglass (CTP) teknelerin son katmanlarına jelkot koruması yapılır. Jelkot malzemesi, yara almadığı sürece fiber elyaf malzemesinin içine su girişini engeller.

Ozmoz nasıl gözlemlenir?

Su, fiber yapının içine girdiğinde, fiber yapıyı bozmaya, eritmeye ve yumuşatmaya başlar. Buna hidroliz de denmektedir. Önemli olan ozmoz’un ne kadar derinde olduğudur. Eğer ozmoz, CTP fiber yapının 1,5 mm dışında başlamışsa erkencidir ve derin değildir. Karina üzerinde, küçük, içi su dolu baloncuklar ile ozmoz anlaşılabilir.

 

Ozmoz süphesini ortadan kaldırmak için lütfen bizim ile irtibat kurmaktan ve bilgi almaktan çekinmeyiniz.

 

yatboyacisi.com ozmoz, ozmoz nedir,ozmoz tekne,ozmoz sistemi ,ozmoz muaynesi, ozmoz tamirat gibi aradıgınız kelimelerde sizlere hizmet sunan bir teknik servis firmasidır.


© 2018 Tüm Hakları Saklıdır.
Yatboyacisi.com yat işletmeciliği 2012 yılından beri sektörde faaliyet gösteren Realyachting tarafından 2018 yılında kurulmuştur. Şirketimiz bünyesinde boya-vernik uygulaması , grp-kompozit-jelkot bakımı, motor-mekanik bakım ve onarımı, elektrik-elektronik aksam , jeneratör bakım ve onarımı , mobilya tik , yat bakım onarımı için gerekli tüm aşamaları titizlikle yerine getirecek deneyimli ve uzman kadrosuyla siz tekne sahiplerinin tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek kapasite ve yeterliliktedir.Hizmetlerimiz bölümünde detaylı bilgilere ulaşabileceğiniz gibi daha önce tamamladığımız işlere galeri bölümümüzden ulaşabilirsiniz.Müşteri memnuniyetinin önemli olduğu işletmemizde kişiye özel çözümler sunmaktayız. Teknenizin bütün bakımlarını planlı olarak gerçekleştirelim , size sadece arkanızı yaslanıp keyfini sürmek kalsın. Türkiyenin tüm marinalarında servis hizmeti verebilen yeterli donanım ve altyapıya sahip olan yatboyacisi.com ana merkezi Göcek marintürk marınada hizmet vermektedir.